Makale Yazarı Olma Kuralları ve Şartları

PerEXP Teamworks’de yazar olabilmek belli kurallar ve şartlar içermektedir. Bu kurallar ve şartlar iki ayrı başlık altında açıklanmıştır. Eğer “Makale yazarı olma kuralları ve şartları”nı kabul ediyorsan “Application for Authorship” sayfasından yazarlık adına başvuru yapabilirsin.

PerEXP Teamworks’de yazar olabilmek belli kurallar ve şartlar içermektedir. Bu kurallar ve şartlar iki ayrı başlık altında açıklanmıştır. Eğer “Makale yazarı olma kuralları ve şartları”nı kabul ediyorsan “Application for Authorship” sayfasından yazarlık adına başvuru yapabilirsin.

PerEXP Teamworks makale yazarı kuralları ve şartları

Kişisel bilgilere dair kurallar

 • Application for Authorship” formunda ad ve soyad bilgisi sizi temsil etmesi adına ve ek bir doğrulamaya ihtiyaç duyulmaması adına kimlikte yazdığı gibi doldurulmalıdır.
 • Makale yazabilmek için 16 yaş ve üzeri (16+) olmanız gerekmektedir. “Application for Authorship” formunda bu yaş doğum tarihi (Gün-ay-yıl) şeklinde belirtilmelidir. (Belirli inisiyatifler tanındığı durumlar tecrübeye bağlı gerçekleşebilir.)
 • PerEXP Teamworks aynı şehirde yaşayan kişiler veya araştırma grupları arasındaki etkileşimi artırmak adına sizden yaşadığınız şehir (Eyalet-il-ilçe) hakkında bilgi sahibi olmayı şart koşmaktadır.
 • PerEXP Teamworks belirli durumlarda (Örn: ekstrem) sana ulaşmak adına belirli bilgilere ihtiyaç duyar. “Application for Authorship” formunda bunlar mail ve telefon numarasıdır.
 • PerEXP Teamworks ana uğraştığın alanlarla alakalı belirli tecrübeler bekler. Ancak bu opsiyoneldir.

Profil kuralları

 • WordPress profilinizdeki fotoğraf size ait olmalıdır: Bir makalenin size ait olduğunun doğrulanması adına profil fotoğrafınızın size ait olması önemli bir noktadır.
 • WordPress profilindeki görünürdeki adınız gerçek adınız ve soyadınızdan oluşmalıdır: Yazılan makaleler PerEXP Teamworks’ün websitesinde yayınlanacak ve bunların sizin adınıza yayınlanması için PerEXP Teamworks size davet yollayacaktır. Bu davetten sonra kayıt olma aşamasında WordPress profilinizdeki adınız gerçek hayatta kullandığınız ad-soyad olmalıdır. (Kendinizi temsil ediyorsunuz.)
 • WordPress profilinizin hakkımda bölümü dolu olmalıdır: WordPress kullanıcı profilinizdeki About Me (Hakkımda) bölümünün dolu olması zorunludur. (Okurlar sizin yazınızda sizin hakkınızda bilgi sahibi olup diğer makalelerinizi görebilecek.)

NOT: PerEXP Teamworks bünyesinde bulundurduğu makale yazarlarının kendilerini temsil etme noktasında kişiye referans kuvveti sağlayacak adımlar konusunda profil bilgilerinin tamamen dolu olmasını şart koşmaktadır.

Makale yazma kuralları

 • Öncelik olarak kişilerin veya grupların daha iyi koordine edilebilmesi amacıyla Discord community‘e kişilerin veya grupların dahil olması gerekmektedir. Bu kişi veya grup ile PerEXP Teamworks arasında etkileşim kurmak için şarttır.
 • PerEXP Teamworks bir gönüllülük projesidir. Yazılan makalelerde ve websitede yayınlanan reklamlara, görüntülenmelere vb. gibi para kazanma faaliyetlerinden yazarlar herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Kazanılan ücretler yüksek oranda PerEXP Teamworks ve projeleri için kullanılmaktadır. PerEXP Teamworks yalnızca referans ve belli başlı kolaylıklar gibi avantajlar sunmaktadır. Bunun için Community makalelerini inceleyebilirsiniz.
 • Yayınlanmasını istenilen makalenin herhangi başka website veya sosyal mecrada yayınlanmamalıdır. Kendi sosyal medyalarınızda özet şeklinde paylaşmak bu kapsam dışında olmaktadır. PerEXP Teamworks yönetimi telif durumlarını engellemek amacıyla bu şekilde bir kuralı gerek görmüştür. (Community Network ile PerEXP Teamworks partneri olan bir community bu kuraldan muaftır.)
 • Yazılan makaleler herhangi bir telif durumu barındıramayacak derecede özgün olmalıdır. Kullanılan kaynaklar kesinlikle bir parantez içinde ne tür bilgi kullanıldığı ile link şeklinde belirtilmelidir. (Kopya içerik olması durumunda uyarısız uzaklaştırma işlemi uygulanmaktadır.)
 • Daha önceden yazılan bir makalenin adı ve açıklamasını kullanmaktan kaçınmalısınız. (Bir açıklama ve isim ilham alınabilir ancak tamamen kopyalanamaz. Bu noktada editörler tamamen kontrol etmektedir.)
 • Herhangi bir size ait olmayan bir makalenin paylaşımın yayınlanmasının yapılması adına bir talep gönderilmesi durumunda PerEXP Teamworks yönetimi tarafından süresiz olarak uzaklaştırılmakta ve içeriğin bir telife sahip olması durumunda çok daha ağır yaptırımlar içerebilen durumların uygulanmasının da yolu da açılabilmektedir. (Çok boyutlu bir durumda izinsiz içerik kullanımından hukuki süreç başlatılır.)

NOT: PerEXP Teamworks kullandığı yönetim maili (info.perexpteamworks@gmail.com) ile makaleniz ve yazarlığınız üzerine size bildiri gönderebilir. Bu noktada maillerinizin bildirimlerini sürekli olarak açık tutmanız önemlidir. Herhangi bir yetersizlik durumunda size tekrardan mail yoluyla bu durum bildirilir.

 • Makalenin içeriğinin herhangi bir uygunsuz durum barındırmaması gerekmektedir. (Uygunsuz durum kapsamında bulunan bazı örnekler: Siyasi ve terörizm içeren içerik, herhangi bir kurum veya kuruluşun reklamını içeren içerik, pornografi, özel bilgilerin yer aldığı içerik vb.)
 • Yayınlanmak istenen makaleye ait bir belirlenen isim olmalıdır. Yazdığınız makalenin özel bir isme sahip olması arama motorlarında sizi öne çıkaran en büyük faktörlerden birisidir. Bunun dışında makalenize bir isim belirlerken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta: PerEXP Teamworks’de daha önceden yer alan bir makalenin ismi ile aynı olmamasına dikkat edilmelidir. (Özellikle bu isim üzerinden yayınlanmak isteniyorsa belli başlı durumlarda buna hak tanınır.)
 • Yayınlanması istenilen bir makalede makaleler bir yazı olarak paylaşılacağı ve onu öne çıkaran bir özet gerektiğinden ötürü bu makaleye bu makalenin bir özetini eklemelisiniz. Bu makalede hangi başlıklara değinildiği, nasıl bilgilerin yer aldığı ve okuyucunun neler kazanılacağına değinilebilir. Bundan dolayı yazılan her makalenin bir açıklamasının (Özetinin) bulundurulması zorunludur.
 • PerEXP Teamworks bünyesine dahil olmak isteyen herhangi bir yazar öncelik olarak ya bir ekip kurarak gelmeli ya da PerEXP Teamworks bünyesindeki herhangi bir ekibe dahil olmalıdır.
 • PerEXP Teamworks yapısı itibari gereği bir yazılan makalelerin bir takım işi olmasını şart koşmaktadır. WordPress sisteminde makale bir kişi adına gözükmektedir. Bu durumda makalenin ana sağlayıcısı ya da öne çıkan kişi belirtilmelidir. Takımın ortak isteğine göre de sistemdeki kişi seçilebilir. PerEXP Teamworks sisteminde ise bu durum için bir problem oluşturan faktör yoktur. PerEXP Teamworks’de makalelerin ekip işi yapıldığını ve kimlerin yer aldığını gösteren bir bölüm bulunmaktadır. Bu noktada PerEXP Teamworks’e yeni katılan bir kişi ya bir ekip kurarak ya da bir ekibe dahil olarak gelmelidir. Yazılan makalede PerEXP Teamworks bünyesinde yer almayan bir kişi de bulunabilir. Bu durumda yine bir ekip işi olur ve kabul edilir. (Böyle bir durumda yazının ana sağlayıcısı siz olmalısınız. Aynı zamanda karşı tarafın da kabul edilebilir bir faaliyeti olmalıdır.)
 • Herhangi bir yazarın her ay en az 1 içerik (Makale & makale raporu & veri dizini) paylaşması gerekir. Bu yazıların özenilmiş bir biçimde genel itibariyle nesnel olması ve akıl yürütme ile bazı yerlerde kullanıcıya konuyu daha iyi anlatmak adına zaman zaman yazıya kendi yorumlarını da yapması gereklidir. Yazılan konuların önceden bildirilmesi gerekir. Ekstrem durumlarda (Makale sürecinin uzaması, kişisel durumlar vb.) süreç uzatılabilir. Bu yazı süreci haftalık bir şekilde “Report” sayfasından haftalık bir şekilde kendine verilen kod/kodlarla ile beraber her hafta rapor vermelidir.
 • Makale kurallarına ek olarak makale yazarken dikkat edilmesine yönelik “TWs Team Management & Tasking“, “Makale yazma yönergeleri” ve “Ekip olma yönergeleri ve sunduğumuz misyon” adlı yazılarımızda ele aldığımız kurallara ve tavsiyelere de uyulması gerekir. Bu kuralları PerEXP Teamworks’de bir ekip kurarken veya bir ekibe katılırken size bu konuda yetkili bir kişi detaylı bir şekilde anlatmış olacaktır. (Community Network programında bulunan kuruluşun kendi ekibi için isteğe bağlı farklı tercihler söz konusu olabilir.)
 • Yayınlanması istenilen makale & makale raporu & veri dizini “Submit an Article” sayfasından gönderilir ve makale editör ve yönetim onayından geçtikten sonra belirlenen bir çarşamba gününde sosyal medyalardan duyuru ile beraber paylaşılır.
 • Herhangi bir makale yazarı 3 uyarı alması veya gönderilen ve belirli zaman içinde karşılık verilmesini gerektiren maillere cevap verilmemesi durumunda PerEXP Teamworks’den uzaklaştırılır.
 • Herhangi bir makale yazarının PerEXP Teamworks bünyesinden ayrılması durumunda mevcut yazılan makalesi/makaleleri de PerEXP Teamworks bünyesinde kalmaya devam etmektedir. Bu noktada makaleler için kurallar uygulanmaya devam etmektedir ve kendi sosyal medyalarınızda özet hali hariç herhangi bir yerde paylaşılamaz. (Herhangi bir websitede bu makaleye yönelik paylaşım yapılamaz.) Bununla beraber PerEXP Teamworks’den kaldırılmasını talep edememektedir. Sonradan herhangi bir telif hakkı talep edemez. Ancak PerEXP Teamworks sisteminde bu makale için sizin adınız görünmeye devam eder.

Topluluk kuralları

 • PerEXP Teamworks üyelerine karşın esnek bir tarz benimser ve ekip kültürünü bunun çerçevesinde oluşturur. Bu kültürü korumak ve sürdürmek amacıyla tüm üyelerin kabul etmiş olduğu “PerEXP Teamworks Discord Topluluğu Kuralları ve Şartları” bulunmaktadır. Toplulukta bulunan yazar ve sanatçılar başta olmak üzerine bu kural tüm üyeleri kapsamaktadır. Kuralların herhangi bir ihlali yaptırımla sonuçlanmaktadır. (Bu kural tüm TWs topluluklarını kapsamaktadır.)
 • TWs Team Management & Tasking” yapılarına zarar verici herhangi reaksiyon ve aksiyonun sergilenmesi inisiyastife bağlı yaptırımlarla sonuçlanmaktadır.
 • PerEXP Teamworks’ün topluluklarında paylaşılan herhangi sesli veya yazılı datanın TWs’in toplulukları ve grupları dışında bir mecraya açılması yasaktır. (NDA)

NOT: PerEXP Teamworks’de “Application for Authorship” başvuru formunu doldurmakla birlikte bu şartları tamamen kabul etmiş sayılırsınız. Herhangi bir kural güncellemesinde bundan tüm PerEXP Teamworks bünyesinde bulunan makale yazarları haberdar edilir.

1 comment
 1. Geri bildirim: Community Network

Bir Cevap Yazın

Previous Article

Makale Yazma Yönergeleri

Next Article

Makale Paylaşma Sistemi Nasıl İşliyor?

Related Posts
Total
0
Share