Follow
Abonelik Formu

Nevroz

Nevroz ve nevrozun çeşitlerini biliyor muydunuz? Bu yazıda kısaca nevroz ve nevrozun çeşitlerini anlatıyoruz.

Nevroz ve türleri

Nevroz, kişinin id, ego ve süperego kavramlarının süperegonun yani toplumun kişinin dürtülerini ve isteklerini doğru şekilde bastırmayıp ego ile id’in çatışması ve kişinin kaygılı, sinirli hayattan memnun olmayan, sosyallikten korkan, cinsel bozuklukları olan, ilgi ihtiyacı hisseden bir birey olmasını sağlar. Nevrozun 5 türü vardır:

Fobik Nevroz: Kişinin belli bir sebep yokken korkup, sanki varmışcasına tehditlere tepki vermesi ile oluşur.

Bunaltı Nevrozu: Kişide belirsiz bir korku ve kaygı hakimdir, kişi böyle anlarda kalbi sıkışıyormuş, nefes alamıyormuş ve ölüyormuş hissedebilir.

Histerik Nevroz: Nevroz bir psikosomatik haldedir. Kişi hiçbir fiziksel probleme sahip olmadığı halde bedenini hareket ettiremiyor gibi hisseder ve felç gibi davranır.

Depresif Nevroz: Depresyon belirtilerinin, kaygı ile birleşmiş halidir. Kişi günlük aktivitelerden zevk almaz, hayatı anlamsız ve hayatta mutlu olacak sebep yokmuş gibi hisseder. Üzgün ve isteksizdir. Bunalım hali söz konusudur.

Obsesif Nevroz: Kişi kaygılı düşüncelerin mantıksız ve anlamsız olduğunu bilir, bunu aklından atmaya çalışır lakin bunu denese bile bu düşünceler akla tekrar tekrar gelir. Örneğin obsesif nevrotik hastalar, eline bıçak aldığında “Ya kendimi kesersem?!” ya da bir çocuğu severken “Ya çocuğu öldürürsem?!” düşüncelerine girer ve toplumdan uzaklaşabilir.

Kaynaklar

  • Mevcut bilgilerden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Bu eserin kullanım hakları ve dağıtımı PerEXP Teamworks’e aittir.

Yorum Yap

Related Posts
Total
0
Share