Follow
Abonelik Formu

Seri Katiller Kimdir?

Seri katillerin psikolojisine ve sergiledikleri davranışlara dair neden böyle olduğu hakkında hiç düşündünüz mü? Sizce yaptıkları davranışların altında ne yatıyor? Bunun genetik ve psikolojik açıklaması nedir? İşte cevaplar bu makalede. İyi okumalar dilerim.

Seri katil kime denir?

Seri Katiller, 30 günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri olacak şekilde 3 veya daha fazla insanı öldüren kişidir. Seri katiller kimdir? ve ne tür özelliklere sahiplerdir?

ABD’ye göre, Bir katilin Seri katil kriterine girebilmesi için;

 • Günlük yaşamlarında kendini gizleyebilmeli ve hayatlarını devam ettirebilmelidirler.
 • En az 3 cinayet işlemesi gerekli ve bu cinayetlerde en az 1 ortak yön olmalıdır.
 • Kurbanlarını tanımadığı kişilerden seçmesi gereklidir.
 • Çocukluğunda kötü muameleye ya da tecavüze uğramış olmalıdır.

Seri katiller genelde akıl hastası olmamakla birlikte, ağır basan tanı psikopati’dir. Birçok seri katil cinayetten sonra sakinleşme dönemine girer. Buna Cooling Down denir. Şahıs, işlediği cinayeti hatırlamak için bir hatıra alır ve huzur dönemine girer. Bu dönemde Eroin bağımlısı bir insanın Eroinine ihtiyaç duyması, alana kadar huzursuz olması ve aldıktan sonra Huzura ermesi gibi, Seri katiller de rahatlar. Belli bir süre sonra ise -Bu katilden katile değişir- Huzur dönemi erer ve rahatsız olmaya tekrar başlar, Sonucunda tekrar cinayet işleme ihtiyacı duyar. Seri katiller cinayet işledikçe daha da fazla hata yapar. Cinayetleri işledikçe kendine güvenleri daha da artar ve cinayetli daha şiddetli, daha dağınık olur. Bazı seri katiller geri dönülemez nokta dediğimiz noktaya ulaşır ve cinayetleri daha vahşetli ve daha da garip olmaya başlar. Örneğin Dennis Nilsen öldürdükten sonra cesetleri ile uyuyor, yemek yiyor ve televizyon izliyordu.

Seri katillerin öldürme amacı, kendilerini toplumdan ve insanlıktan aşağı hissettikleri için, Kendilerini kanıtlamaktır. Öldürür ve egolarını tatmin eder, “Ben bunu yaptım sizden üstünüm.” mesajını verir. Belli bir sınıra ulaştıklarında ise -Bu sınır her seri katil için farklıdır- kendilerini ifşa ederler. Bu genellikle cinayetlerinde iz bırakmak ile olur. Yakalandıklarında ise insanların onlara duyduğu ilgi ve alaka onları daha da üstün ve iyi hissettirir. Her seri katilin problemli bir geçmişi ve kötü bir psikolojisi vardır. Kendilerini kötü hisseder. Huzursuz, mutsuz ve aşağılık hissederler. Sonucunda ise kendilerini ispat etme çabasına girerler. Topluma uyamazlar ve ilişkileri yeterince iyi değildir. Genellikle bir tetiklenme sonucu ile öldürmeye başlarlar. Örneğin Ted Bundy sevgilisi ondan ayrıldığı vakit ağır bir depresyon dönemine girip. Kesin bir şekilde çıkmış ve sonucunda diğer insanları etkilemeye karar vermiştir.

Diğer insanlarla aynı olmadıkları için derin bir hüzün hissederler. Bu üzüntü “Diğerleri beni sevmiyor” gibi olmayıp, sadece kendileri için hüzün hissederler. Seri katiller 2 türe sahiptir; Organize olan(Sosyal) Seri katiller ve Organize olmayan(Sosyal olmayan) Seri katiller.

 • Organize olmayan Seri katiller;

Organize olmayan yani sosyal olmayan Seri katiller genellikle ortalamadan daha düşük bir Zekaya sahiptir. Genellikle akıl hastalığına sahiplerdir. Düşünmeden saldırır ve bunu hatırlamazlar. Sosyal olan Seri katiller genellikle tuzak kurarken Sosyal olmayanlar Düşünmeden saldırır. Cesedin üstünde zevk aldıkları sapkınlıklarını yapıp -Parçalama, Nekrofili vb.- Cesedi olduğu yerde bırakırlar. Genellikle arkadaşı olmayan, içine kapanık insanlardır.

 • Organize olan Seri Katiller;

Sosyal olan seri katiller ortalamanın üstünde bir Zekaya sahiptirler. Organize olan Seri katiller genellikle cinayetlerini planlar ve bir yere kaçırarak öldürürler. Kandırma yöntemleri genellikle Acı ve Sempati duyguları iledir. Kurbanlarına yaralı gözükür ya da Yardım etme bahanesi ile giderler. Bazıları ise Fahişeleri hedef alır.  Adli tıp ve Tıp gibi alanlarda eksiksiz bilgiye sahiplerdir. Kendilerini nasıl gizleyeceklerini ve nasıl cinayet işleyeceklerini bilirler. İşledikleri cinayetleri takip eder ve onlarla sanki bir sanat eseriymiş gibi gurur duyarlar. Kendilerini gizlemekte üstün ve sosyallerdir. Yakalandıkları vakit kendilerini tanıyan insanlar onların ne kadar iyi ve birine zarar vermez olduğunu söyler. Evli olabilirler hatta çocukları bile olabilir. Bazıları ise cinayetlere intihar süsü, çete savaşı veya uyuşturucu olayı görüntüsü verir.

   Seri katiller 4 ana güdü ile hareket eder. Bu güdüler ise;

 • Hayalperest
 • Görev güdümlü
 • Zevk düşkünü
 • Güç veya Kontrol

Hayalperest;

Bu gruptaki seri katiller genellikle Psikoza sahiptir yani gerçeği algılamakta sorun yaşayan insanlardır. Bazen Tanrı ya da Şeytan olduklarını veya onların onu yönlendirdiğini düşünür. Bu grubun en sık karşılaşılan 2 alt grubu “İlahi güdümlü” ve “Şeytani güdümlü”lerdir.

 • Görev güdümlü

Görev güdümlü seri katiller genellikle kendilerine Homoseksüeller, Fahişeler, zenciler veya farklı dinler gibi kendilerinin istemediği. Dünyadan temizlenmesi gerektiğine inandığı kişileri hedef alırlar.

Genel olarak gerçeği doğru algılarlar, Akıl hastası değildirler. Kendilerini insanı sosyolojik hatalardan arındıracak adanmış kişiler olarak görürler.

 • Zevk düşkünü

Bu tip seri katiller zevk düşkünüdür, öldürmekten zevk alırlar. İnsanları kendi için harcanabilir varlıklar olarak görürler. Bu tür seri katiller 3 alt gruba ayrılır.

 • Şehvet düşkünü

Bu gruptakilerin temel dürtüleri Sekstir. Kurbanlarının ölü olup olmaması fark etmeksizin Fantezilerinde büyük rol oynar. Aldıkları zevk gösterdiği şiddet ve vahşet ile doğru orantılıdır. Cinayet işledikçe cinayetin şiddeti ve vahşeti artar.

 • Heyecan düşkünü

Heyecan arayan katillerin asıl amacı, Kurbanlarını korkutmak ve onlara acı çektirmektir. Onların korkması ve acı çekmesi onları üstün hissettirir. Bu onları tahrik eder ve Heyecan uyandırır. Bu sayede canlı hissederler. Adrenalin onlar için kurbanlarını avlama ve öldürme ile peşinde oldukları bir tutkudur. Bu gruptaki seri katillerin tek amacı öldürmektir. Genellikle bunun altında cinsel amaçlar veya İşkence gibi amaçlar yatmaz. Sonuç odaklılardır. Kurbanlarını tanımadıkları kişilerden seçer ve belli süre takip ederler. Bu tür seri katiller kendilerini mükemmel cinayet işlemeye adamış ve cinayetlerini planlamışlardır. Genellikle kendilerini “Yakalanamaz” düşünmektedir.

 • Rahatlık düşkünü

Bu tür Seri katillerin amacı, Maddi kazanç ve rahat yaşam koşullarıdır. Genellikle kurbanları aile bireylerinden veya yakınlarındandır. Etrafındakilerin şüphelenmemesi için uzun sakinleşme dönemlerine girerler. Genellikle kurbanlarını zehir ile öldürmekte olup, Genel olarak kadınlardan oluşur.

 • Güç ve Kontrol

Bu tür Seri katillerin amacı, Kurbanlarının üstünde kontrol ve güç kazanmaktır. Bu tip katiller  genellikle çocukken taciz veya tecavüze uğramış, Kendilerini yetersiz ve güçsüz hissederler. Çoğu Güç ve Kontrol güdümlü seri katiller kurbanını taciz eder.

Seri katiller genellikle öldürme antremanı yapmak için hayvanları öldürürler.

Seri katillerin kurban seçerken psikolojisi nasıldır? Ne gibi öldürme yöntemleri kullanırlar?

 • Seri katiller kurbanlarını nasıl seçer?

 Seri katiller kurbanlarını seçerken din, dil, ırk vb. Şekillerde kurbanlarını seçer. Genellikle kurbanları kadınlar ve çocuklar olurken. Gey barlardan çıkan insanları ya da etkileyebileceği insanları da seçerler. Görev güdümlü seri katiller avlarını Irk vb. Şekillerde ayırırken. Homoseksüel katiller geyleri hedef alır. Heteroseksüel olanlar ise kadınları seçer. Kurban bakımından elde etmesi kolay ve yakalanma riski düşük olanları seçer. Akıl hastalığına yani gerçeği algılayamayan katiller ise genellikle rastgele saldırıp, cesetleri olduğu yerde bırakır.

 • Seri katiller öldürme yöntemlerini nasıl seçer?

 Seri katillerin öldürme yöntemleri genellikle psikolojilerine bağlı olup, Kişiden kişiye değişir. Örneğin boğarak öldüren seri katiller genellikle güçlü hissetmek için bunu yaparken. Bıçak kullanan seri katiller avcı içgüdüsü ile bunu yaparlar. Boğmaya uğraşan seri katiller ilk başlarda bunu acemi şekilde yapıp, başardıklarında ise büyük bir güç hissine ve huzura sahip olurlar. Bu nedenle daha fazla öldürme isteği duyar ve boğarak ya da döverek bunu tekrar yaparlar. Öldüresiye dövme eylemi genellikle anlık bir duygusal tepkiyle olup kurbanın ters tepkisi yüzünden oluşur. Bıçak veya Tabanca kullanan seri katillerin avcı içgüdüleri ise onları kusursuz cinayet fikrine atar. Sonucunda kusursuz cinayet işlediklerini düşünüp özgüven kazanıp daha da vahşi cinayetler işlemeye başlarlar. Genellikle yakalanma sebepleri özgüvenleri yüzünden olsa bile, hiçbir zaman yakalanmayacaklarını düşünürler. Zehirleyenler ise bunları rahatlık için yaptıkları için, genellikle güçlü hissetmek için değil huzura kavuşmak için yaparlar. Sanki yapmamış gibi davranıp bu olayı hafızalarına gömerler.

 • Seri katilleri öldürmeye iten şey nedir?

 Seri katiller her zaman öldürme içgüdüsü ile doludur. Bunu bastırır ve bunu yok sayarlar lakin dış bir tetikleyici yüzünden cinayet işlemeye başlarlar. Örneğin Ted Bundy sevgilisi ondan ayrıldığı vakit Depresyona girip kararlı bir şekilde Depresyondan çıktıktan sonra seri cinayetlere  başlamıştır. Seri katiller her zaman intihara meyillidir. Psikopati dereceleri diğer Psikopatlara göre daha yüksektir ya intihar ederler ya da yakalanırlar. Bu cinayetler iki olasılıktan biri gerçekleşene kadar devam eder. Bir aile kavgası ya da dışarıdan küçük bir sebep seri cinayetlere adım atmalarını sağlar ve bu öldürme güdüsünü artık bastıramazlar. Çoğunluğu ilk cinayetlerinde durmaya uğraşırken bunu başaramaz, cinayetlere devam eder. Seri katillerin içinde bulunduğu durum sonucunda mutluluk kaynakları o olur. Psikopatlar normalde kötü duygulardan uzak olsalar da her zaman bir ızdırap içindedirler -Psikopati derecesi az olanlar buna dahil değil- 

Seri katillerin çoğu diğerlerini umursamaz ve bu öldürme içgüdüsü yüzünden diğer insanları reddeder, onları değersiz görür ve sonucunda cinayetlerinin çoğunu unutur. Cinayeti hatırlamak için her zaman bir hatıra alır. yaptıkları şeyi değil verdiği hisleri hatırlamak isterler. -Ne kadar güçlü olduklarını ve avcı olduklarını- 

 • Seri katiller neden çok geç yakalanır?

Seri katiller Adli Tıp ve Psikoloji alanında çok geniş ve eksiksiz bilgiye sahiptirler. Bu bilgileri araştırmalarından gelir. Araştırmalarının sebebi katiller ilk cinayetlerini ve yöntemlerini önceden fantezi olarak kurmuşlardır. Bu yüzden hata yapmamaya özen gösterirler. Özgüven kazandıkları vakit hata yapmaya başlarlar veya misyonlarına yani amacının sonuna geldiklerini düşünüp yakalanmak için de ipucu verebilirler. Seri katiller yakalanmayı ister, bunun sebebi ise yakalandıklarında alacakları ilgi ve şaşkınlıktır.

 • Seri katilleri böyle yapan şey ne?

Seri katillerin böyle olmalarının sebebini kesin söyleyemeyiz lakin şu an elimizde öyle olmalarını sağladığını düşündüğümüz şeyler var. Seri katiller Psikopati veya diğer anormal kişilik bozukluklarına sahip olup normal düşünmezler. Genellikle kafalarına çocukken sert darbe alırlar ve o darbeler onları empatiden yoksun ve şiddete eğilimli yapar. Seri katiller çok kolay sıkılır ve normal insan gibi şeylerden hoşlanmazlar. Garip bir kişiliğe sahiptirler lakin bu dışarıdan fark edilmez. Çift hayat sürerler.

 • Seri katillerde akıl hastalığı

Seri katiller genelde akıl hastası olmazlar, belli türleri daha sık akıl hastası olurken diğer türleri ise daha normal kişilere sahiptir. Seri katilleri öldürmeye iten şey genellikle hissettikleri kötü hislerdir. Genellikle kötü hisseden psikopatlardır. Onları öldürmeye iten şey aldatılma, terk edilme, işini kaybetmek, yalnız kalmak vb. Sebeplerden oluşur. Seri katillerin seri cinayetlere başlama sebebi Tetiklenme dediğimiz onları kötü hissettiren sebeplerden oluşur.

 • Seri katiller canavar değil, Sadece üzgünler

İlginç gelebilir ama çoğu seri katil mutsuzdur. Psikopatlar depresyon veya üzüntü,stres ve kaygı gibi olaylara daha dayanıklı iken, Seri katiller Psikopati derecesi olarak daha yüksek ve kötü hisler olarak daha yüksek olduğu için dayanamaz. Çoğu seri katil kronik depresyona sahiptir, üzgün gözükmezler ama üzgünlerdir, insanlara karşı özel bir nefret, hayal kırıklığı beslerler. 

annesi ona aşırı kötü davrandığı için bir seri katil  kadınları hedef alabilir. Eğer istismara uğradı ise erkekleri hedef alabilir. İnsanlara göre duygusal tepkileri daha sert ve bozuktur.

 • Seri katillerin davranışlarına çocukluklarının etkileri

Seri katillerin çocuklukları davranışlarına ve Psikolojilerine büyük bir etki eder. Örneğin annesi tarafından baskıya uğramış seri katil,kadın kurbanlar seçmeye meyillidir.

Kaynaklar

 • Mevcut bilgilerden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Bu eserin kullanım hakları ve dağıtımı PerEXP Teamworks’e aittir.

1 comment
 1. Geri bildirim: Jhin (Thumbnail)

Yorum Yap

Related Posts
Total
0
Share