Djinn – Gizemli Enerjiler

Batılı doğa üstü korku filmlerinde genellikle Şeytan ve iblisler konu edilmektedir. Türk filmlerinde ise cinler başroldedir. Görülüyor ki Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) 2013 yapımı ilk korku filmi de bir cini başrole koymuş. Görebildiğim kadarıyla sonraki birkaç filmde de cinler yerini koruyor. Bu fark ayrıca bir incelemeyi hak ediyor.

APA 7: Eken, H. (2023, September 16). Djinn – Gizemli Enerjiler. PerEXP Teamworks. [Blog Link]

Sergi & Müze Gezginleri Eylül 2023 Sayısı: Djinn – Gizemli Enerjiler

Djinn – Gizemli Enerjiler, Sergi & Müze Gezginleri kuruluşu (Dergi) bünyesinde oluşturulmuş Sergi & Müze Gezginleri Eylül 2023 serisine ait blog yazısıdır.

Film ilk başta Arap korku filmi olarak biliniyor. Ancak bir iki dış sahne ve olayların yaşandığı rezidansın odalarının mimarisindeki birkaç detay dışında merak edilen Arap dünyasının renklerini görmek pek mümkün olmuyor. Tabii oyuncuların büyük bölümü Arap ve iyi bir performans sergiliyorlar. Ancak yönetmen (Tobe Hooper) ve senarist (David Tully) batılı sanatçılar. Bu da filme yansıyor.

Açıkçası bizim cinli filmlere göre çok daha akıcı ve anlaşılır bir film. Seyirciyi germek için aşırı makyaj, ürpertici görsel ve işitsel efektlere fazla yer verilmemiş. Filmin öyküsüne gelince, birçok benzer filmde olduğu gibi başlangıça ortadan kaybolan bir karakterin filmin sonunda beklenmedik başka bir kimlikle tekrar ortaya çıktığı bir döngüye dayanıyor.

Djinn film kapağı

İzleyecekler için fazla spoiler vermeden şöyle özetleyelim. Yıllar önce dişi bir cin evli bir erkeği baştan çıkarmış, ondan bir oğlu olmuş ve oğlunu çiftin çocuğu ile değiştirmiştir. Ancak çocuktaki farklılık kısa sürede anlaşılmış, sonunda bir din adamı çocuğu alıp götürmüştür. Cin de köye pek çok felaket musallat ederek halkın köyü terk etmesine yol açmıştır. Filmin asıl kahramanları ise Amerika’da yaşayan BAE asıllı evli bir çifttir, Halit ve Salama. Bu çift ise kısa bir süre önce bebeklerini kaybetmiş ve bu travmayı atlatamamışlardır. Sonunda BAE’ne dönme kararı alırlar. Yalnız Salama bu durumdan çok da hoşnut değildir, kariyerinden feragat edecek ve ev hanımı olacaktır. Doğulu kadınların sıklıkla karşılaştığı bir sinema olsa gerek.

Halit’in BAE’deki yeni işvereni, onlara cinin musallat olup ahalisinin terk etmek zorunda kaldığı köyde yeni inşa edilmiş, lüks bir rezidansta ev tutmuştur. Bu rezidansta ise bir görevli ve gizemli bir kadından başka kimse yaşamamaktadır. Halit’in işe gittiği ilk gün evde yalnız kalan Salama bir takım tuhaf sesler duymaya başlar. Kuşlar ve bekçi köpekleri saldırgan davranmaktadır. Gerilimli saatler başlamıştır. Beklendiği gibi elektrikler sık sık kesilmekte, Halit’e ulaşamamaktadır. Zor bir gece onu beklemektedir.

Salama’nın kocasından sakladığı sır, Halit’in yetim bir çocuk olarak büyümüş olması, filmin finalindeki düğümü çözecek işaretler olabilir mi? Gecenin sonuna doğru Halit huzursuz bir şekilde eve döner ve roller değişmeye başlar.

Bir annenin yiten çocuğunu arayışı hiç bitmeyecek bir yolculuktur. Bu anne bir cin ise yolculuk sırasında pek çok insan bedel ödemek zorunda kalacaktır. Bu yolculuğa tanık olmak, az bilinen bir sinemayı tanımak ve yeni yüzler görmek için izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bu eserin kullanım hakları ve dağıtımı Sergi & Müze Gezginleri’ne aittir.

Leave a Comment

Related Posts
Total
0
Share