Follow
Subscription Form

About Us

PerEXP Teamworks’ü anlatırken bazı noktaları daha iyi anlatabilmek adına about us sayfasını ele aldık. Bu sayfada hakkımızda bilmek isteyebileceğin tüm noktaları ele alıyoruz.

 1. PerEXP Teamworks ne zaman kuruldu ve ne zaman hizmet vermeye başladı?
 2. PerEXP Teamworks nedir ve neyi ifade etmektedir?
  1. PerEXP & Teamworks?
  2. Axolotl?
 3. PerEXP misyonu ve vizyonun ortaya atılması
 4. PerEXP Teamworks’ün gelecek planları nelerdir?
 5. PerEXP Brands (Kuruluşları) nelerdir?
 6. PerEXP Teamworks ekiplerinden birine nasıl dahil olurum veya nasıl ekip kurarım?
 7. PerEXP Teamworks Community (Topluluk)
 8. PerEXP Teamworks’e maddi anlamda nasıl destek olurum?
 9. PerEXP Teamworks’ün bulunduğu tüm mecralar

PerEXP Teamworks ne zaman kuruldu ve ne zaman hizmet vermeye başladı?

Ekip işi mantığının öneminin tecrübe edilmesi gerektiği düşüncesiyle beraber PerEXP Teamworks 14 Haziran 2021 günü Murat Kaan Önsel (Teamworks leader: personal experience) tarafından fiili olarak kurulmuş bir kuruluştur. Kendi vizyonunu en iyi kendi yönettiği kuruluşta yansıtabileceği tecrübesiyle yaklaşık 1,5-2 aylık bir fikir geliştirme sürecinin ardından ana ekip birliğini (Team) oluşturmuş ve makalelerini vermeye başlamıştır.

PerEXP Teamworks nedir ve neyi ifade etmektedir?

PerEXP Teamworks ekibinde yer alan bir kişiye ekip işinin mantığını, bir çalışmanın ekip işi olunca bundan alınan verimi ve ekip işinden ortaya çıkan “Mükemmel” sonucu öğretmeyi amaçlayan bir makale topluluğudur. PerEXP Teamworks daha öncesinde PerEXP makale sayfasından almış olduğu “Samimi makaleler” mottosunu “Ekipler topluluğundan detaylı ve akıcı makaleler…“e taşıyarak makalelerin tüm insanların anlamasından ziyade daha akademik ve bilim dünyasına yeni teoremler ve yasalar kazandırmaya yeni yollar açmaya çalışan bir amaç edinmiştir. PerEXP Teamworks içinde yalnızca bir ekip barındırmaz, birden fazla ekip barındırır. Akademik makale yazmanın akademisyenlerin tekelinden çıkıp akademi dünyasının sistematik devrelerini çok daha hızlı kılan makale topluluğunun kütüphanesini her gün daha çok genişletiyoruz.

PerEXP Teamworks içinde yalnızca bir ekip barındırmaz, birden fazla ekip barındırır. Ekipler kendi içinde yazılacak makale konularını belirler ve buna uygun bir şekilde başlangıç ve teslim tarihini belirtir. Bu süre zarfında ekipler gerek akademik kaynaklardan gerek akademisyenlerden gerek mevcut araştırma konusunda önemli bir yere sahip olan kişilere danışır ve bu şekilde bir çalışmada ana ekibin yanında birden fazla kaynak yer alarak ortaya çıkan ürünün en güzel şekilde sunulmasına katkıda bulunur.

PerEXP & Teamworks?

PerEXP vizyonu “Personal Experience” yani kişinin edinmiş olduğu tecrübelerin ve kendisine kazandırdığı perspektiflerin hayatının merkezi -kişinin özü- ve yol haritası olma felsefesinden yola çıkarak ortaya çıkmış bir misyon ve vizyondur. Hayatın bizzat kendisinden edinilmiş tecrübelerin ve bilgilerin en doğru kaynak olduğunu savunur. “Per” kişinin 1 olarak hayata başlamasını, “EXP” ise kişinin aldığı bilgi ve tecrübeler neticesinde olgunlaşmasını yani aldığı her deneyimde 1’in yanına 0 eklemesini ifade etmektedir. Alınan her 0 kişiyi daha olgun kıldığı için EXP büyük yazılır. PerEXP Teamworks’deki “Teamworks” ifadesi ise bir işin ekip işi yapılınca yani bir konuya birden fazla perspektif kazandırılınca en detaylı ve bütün sonuçların listelenmesinden ötürü en doğru sonuca ulaşılacağını savunan bir idea olarak ortaya çıkmış ve PerEXP vizyonu ve misyonu Teamworks vizyonu bir olarak “Ekip işiyle araştırma-tecrübelerden yararlanma” şeklinde devam etmiş ve akademik makalelerini bu vizyonla beraber vermeye başlamıştır.

Axolotl?

Axolotllar sahip oldukları rejeneratif yani kendini yenileyebilmeye dair olan özellikleri ile beraber bilimsel çalışmalarda sıklıkla yer bulan canlılardır. PerEXP Teamworks logosuna da yansıtılan axolotl makalelerin yenilenebilir ve dolayısıyla güncellenebilir projeler olduğunu ifade eder.

PerEXP misyonu ve vizyonun ortaya atılması

2020 yılı Aralık ayında “Personal Experience” vizyonunu ortaya atmasıyla beraber bir sözlük ortamında yazılmaya başlanılan amatör makalelerle birlikte her makale bitişinden sonra makalelerin bir üst seviyeye geliştirilmesi ve bilgi dağarcığının artmasıyla beraber sözlük ortamı yetersiz kalmış ve ilgisini kendi yönetebileceği bir websitesi ile birleştirmiştir (PerEXP makale sayfası). Burada yaklaşık 44 adet amatör makale tarzında yazı yazdıktan sonra bu işin daha geliştirilmesi gerektiğini ve ekip işiyle bunun mümkün olabileceğini daha önce yer aldığı ekiplerden tecrübe ettikten sonra bu vizyonu hayata geçirerek PerEXP Teamworks’ü kurmuştur. (PerEXP makale sayfası HAKKIMDA bölümünü ziyaret ederek PerEXP vizyonunu daha iyi anlayabilirsiniz.) PerEXP Teamworks’ün belli başlı projeleri kapsamında (Dergi, website vb.) PerEXP Studio fikri ortaya atmış ve bu yönde PerEXP Teamworks’e hizmet vermesi amacıyla PerEXP Studio’yu kurmuştur. (PerEXP Studio sonrasında farklı amaçlara da hizmet etmesi amacıyla farklı bir kuruluş haline getirilmiştir.)

PerEXP Teamworks’ün gelecek planları nelerdir?

PerEXP Teamworks’ün ilk amaçlarından birisi yayınlanan makalelerin uluslarası boyutta sergilenebilecek hale getirilmesi ve bu kapsamda makalelerin İngilizce olarak sergilenmesidir. Bunun yanında gerekli sosyal medya ekibiyle beraber Instagram, Twitter, YouTube, Reddit, LinkedIn’de çalışmalarını en güzel şekilde tanıtmaktır.

Yeterli şekilde gelişmeleri sağladıktan sonra PerEXP Teamworks x PerEXP Studio ortaklığında yapılan ilk dergimizi çıkarmak amacıyla kolları sıvamak ve belli bir periyoda uygun şekilde dergi çıkarmaktır.

Bir sonraki planlaması ise USA’da LLC bir şirket kurarak kendi araştırma laboratuvarının temelini atmasıdır. Bu şekilde PerEXP Teamworks’ün kendi akademik dayanaklarını oluşturması beklenmektedir. PerEXP Teamworks LLC ile beraber belli başlı öne çıkan çalışmaların da fonlanarak destek çıkılması ve bu şekilde fonlayıcı ve kendi çalışmalarıyla birlikte bilim dünyasında öne çıkan bir şirket olunması hedeflenmektedir.

PerEXP Brands (Kuruluşları) nelerdir?

PerEXP Brands kuruluşları şu an 3 tane bulunmaktadır:

• PerEXP (https://perexp259.blogspot.com): PerEXP Teamworks’ün temellerini aldığı websitedir. Şu an deaktif biçimde bulunmakta ve faaliyetlerini PerEXP Teamworks üzerinden devam ettirmektedir. (Kuruluş: 8 Şubat 2021)

• PerEXP Teamworks (https://perexpteamworks.com/): PerEXP’den aldığı “Samimi makaleler” mottosu ile aldığı vizyonu “Ekipler topluluğundan detaylı ve akıcı makaleler…”e taşıyarak amatör makalelerden akademik makalelere geçiş yapmıştır. (Kuruluş: 14 Haziran 2021)

• PerEXP Studio (https://perexpstudio.com/): PerEXP Studio, PerEXP Teamworks’ün site ve dergi tasarımlarının kendi bünyesi altında yapılması amacıyla “Bir tasarımcı ekibi tarafından sunulan tasarımlar…” mottosuyla kurulmuştur. PerEXP Teamworks’ün tasarımları yanı sıra topluluğu üzerinden paylaşım yapan üyelerine de destek sunmak amacıyla websitesinde sergi yapmaktadır. (Kuruluş: 1 Ocak 2022)

PerEXP Teamworks ekiplerinden birine nasıl dahil olurum veya nasıl ekip kurarım?

PerEXP Teamworks’de bir ekibe dahil olmak için PerEXP Teamworks Community’ye (Discord) katılmalı ve PerEXP Teamworks Community’nin bir üyesi olduktan sonra “#〔🎫〕ticket” metin kanalından PerEXP Teamworks ekip yapısına dair metin kanallarının bazılarını görme yetkisi olan Observer Member rolünü ekip yapısını, işleyişini, neler yapabileceğini ve kurallarını almalısın (Bu rol kişiye koşulsuz olarak tanınabilmektedir.).

Project Officer (Yazar) olarak başvurmaya karar verdiğin an PerEXP Teamworks yazarlık formunu (Application for Authorship) talep etmeli ve kendinizi en iyi temsil edecek şekilde doldurmalı ve başvurunuzu göndermelisiniz (Başvurular genellikle cumartesi ve pazar günlerinde değerlendirilmektedir.). Başvuru sonuçları başvuru formunda belirttiğiniz mail adresine bildirilir.

PerEXP Teamworks bünyesine dahil olmak isteyen herhangi bir yazar öncelik olarak ya bir ekip kurarak gelmeli ya da PerEXP Teamworks bünyesindeki herhangi bir ekibe dahil olmalıdır. Interviewer’lar “Makale yazma yönergeleri“, “Ekip olma yönergeleri ve sunduğumuz misyon” ve “Makale paylaşma sistemi nasıl işliyor?” adlı COMMUNITY makalelerimizi size detaylı bir şekilde sunarlar. Bunun yanında PerEXP Teamworks sizin tecrübenizi/becerinizi ölçmek adına takım arkadaşınız ile beraber size bir araştırma konusu tanır. (Yetkili ekibimizden bir kişi de bu sürece yardımcı olur.)

PerEXP Teamworks Community (Topluluk)

PerEXP Teamworks topluluğu ve ekibi Discord server’ı üzerinden yönetilmektedir. Bu topluluğun bir üyesi olabilmek için “#〔🎫〕ticket” metin kanalından üyelik için başvurduğunuzu bildirmeli ve size sorulan “#〔📑〕rules” kanalındaki kuralları ve gücellenen her kuralı kabul ettiğinizi onaylıyor musunuz?” sorusuna onayladığınıza dair bir cevap vermelisiniz. Members yetkisi 5 dakika içinde atanacaktır.

PerEXP Teamworks’e maddi anlamda nasıl destek olurum?

PerEXP Teamworks’ün mali işleri yönetim tarafından işletilmekte ve tamamen buna bağlı olarak ilerlemektedir. Belli başlı noktalarda üyelerden gelen maddi herhangi bir destek talebini cevapsız bırakmamamak amacıyla bir Patreon hesabı açmıştır.

PerEXP Teamworks’ün bulunduğu tüm mecralar

Aşağıda PerEXP Brands’in (PerEXP Teamworks özelinde) bulunduğu tüm yerler listelenmiştir. “Kendimizi en iyi şekilde nasıl temsil etmeliyiz?” sorusuna verecek bir yanıtın varsa “Contact Us” sayfasından ya da topluluğumuzdan bize ulaşıp bunu dile getirebilirsin.