Follow
Abonelik Formu

Blog Yazarı Olma Kuralları ve Şartları

PerEXP Teamworks’de yazar olabilmek belli kurallar ve şartlar içermektedir. Bu kurallar ve şartlar aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır. Eğer “Blog yazarı olma kuralları ve şartları”nı kabul ediyorsan “Kayıt Ol” sayfasından yazarlık adına başvuru yapabilirsin.

PerEXP Teamworks’de yazar olabilmek belli kurallar ve şartlar içermektedir. Bu kurallar ve şartlar aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır. Eğer “Blog yazarı olma kuralları ve şartları”nı kabul ediyorsan “Kayıt Ol” sayfasından yazarlık adına başvuru yapabilirsin.

PerEXP Teamworks blog yazarı kuralları ve şartları

Kişisel bilgilere dair kurallar

 • Kayıt Ol” formunda ad ve soyad bilgisi sizi temsil etmesi adına ve ek bir doğrulamaya ihtiyaç duyulmaması adına kimlikte yazdığı gibi doldurulmalıdır.
 • Blog yazabilmek için 14 yaş ve üzeri (14+) olmanız gerekmektedir. (Belirli inisiyatifler tanındığı durumlar tecrübeye bağlı gerçekleşebilir.)

Profil kuralları

 • WordPress profilindeki görünürdeki adınız gerçek adınız ve soyadınızdan oluşmalıdır: Yazılan yazının PerEXP Teamworks’ün websitesinde yayınlanacak ve bunların sizin adınıza yayınlanması için PerEXP Teamworks size davet yollayacaktır. Bu davetten sonra kayıt olma aşamasında WordPress profilinizdeki adınız gerçek hayatta kullandığınız ad-soyad olmalıdır.
 • WordPress profilinizin hakkımda bölümü dolu olmalıdır: WordPress kullanıcı profilinizdeki About Me (Hakkımda) bölümünün dolu olması zorunludur. (Okurlar sizin yazınızda sizin hakkınızda bilgi sahibi olup diğer makalelerinizi görebilecek.)

NOT: PerEXP Teamworks bünyesinde bulundurduğu blog yazarlarının kendilerini temsil etme noktasında kişiye referans kuvveti sağlayacak adımlar konusunda profil bilgilerinin tamamen dolu olmasını şart koşmaktadır.

Blog yazma kuralları

 • Öncelik olarak kişilerin veya grupların daha iyi koordine edilebilmesi amacıyla Discord community‘e kişilerin veya grupların dahil olması gerekmektedir. Bu kişi veya grup ile PerEXP Teamworks arasında etkileşim kurmak için şarttır.
 • Üretilen içeriklerden ve içeriklerde çıkan reklamlardan üyeler için herhangi bir ticari kazanç söz konusu değildir ve bu konuda hak talebinde bulunulamaz. PerEXP Teamworks yalnızca içeriğinizi sunmak ve refere etme üzerine avantaj sunar.
 • Yazılan blog yazılarında herhangi bir telif durumu barındıramayacak derecede özgün olmalıdır. Kullanılan kaynaklar kesinlikle bir parantez içinde ne tür bilgi kullanıldığı ile link şeklinde belirtilmelidir. (Kopya içerik olması durumunda uyarısız uzaklaştırma işlemi uygulanmaktadır.)
 • Herhangi bir size ait olmayan bir makalenin paylaşımın yayınlanmasının yapılması adına bir talep gönderilmesi durumunda PerEXP Teamworks yönetimi tarafından süresiz olarak uzaklaştırılmakta ve içeriğin bir telife sahip olması durumunda çok daha ağır yaptırımlar içerebilen durumların uygulanmasının da yolu da açılabilmektedir. (Çok boyutlu bir durumda izinsiz içerik kullanımından hukuki süreç başlatılır.)

NOT: PerEXP Teamworks kullandığı yönetim maili (info.perexpteamworks@gmail.com) ile blog yazınız ve yazarlığınız üzerine size bildiri gönderebilir. Bu noktada maillerinizin bildirimlerini sürekli olarak açık tutmanız önemlidir. Herhangi bir yetersizlik durumunda size tekrardan mail yoluyla bu durum bildirilir.

 • Blog yazısının içeriğinin herhangi bir uygunsuz durum barındırmaması gerekmektedir. (Uygunsuz durum kapsamında bulunan bazı örnekler: Siyasi ve terörizm içeren içerik, herhangi bir kurum veya kuruluşun reklamını içeren içerik, pornografi, özel bilgilerin yer aldığı içerik vb.)
 • Yayınlanmak istenen blog yazısına ait bir belirlenen isim olmalıdır. Yazdığınız blog yazısının özel bir isme sahip olması arama motorlarında sizi öne çıkaran en büyük faktörlerden birisidir.
 • Yayınlanması istenilen bir blog yazısı bir yazı olarak paylaşılacağı ve onu öne çıkaran bir özet gerektiğinden ötürü bu yazının bir özetini eklemelisiniz. Bu yazıda hangi başlıklara değinildiği, nasıl bilgilerin yer aldığı ve okuyucunun neler kazanılacağına değinilebilir. Bundan dolayı yazılan her blog yazısısın bir açıklamasının (Özetinin) bulundurulması zorunludur.
 • Herhangi bir takım işi & ortak yazı durumunda o takımın üstlenici yazarı (Baş yazarı) olmalıdır. Yazıda yer alan yazarlar o yazının yazarı olarak görünse de yazının herhangi bir üstlenicisi bulunmalıdır. Bu kişi yazıya en çok katkıda bulunan kişi veya takımın ortak kararı ile seçilen kişi olabilir.
 • Yayınlanması istenilen yazı WordPress sistemi veya Discord üzerinden yazılıp gönderilir. Yazı, editör ve yönetim onayından geçtikten sonra yayınlanması halinde kişi haberdar edilir.
 • Herhangi bir blogyazarı 3 uyarı alması veya gönderilen ve belirli zaman içinde karşılık verilmesini gerektiren maillere cevap verilmemesi durumunda PerEXP Teamworks’den uzaklaştırılır.
 • PerEXP Teamworks’de bulunan blog yazısı veya yazısal içerikler birebir kopyalanamayacağı gibi aynı zamanda %35 intihal oranı söz konusudur. Bu oranın aşılması veya herhangi bir içeriğin direkt kopyalanması durumunda DMCA lisansı ve bağlı olduğu sağlayıcıya (Örn: Blogger, WordPress vb.) resmi şikayet yolu ile gereken işlemler sağlanır.
 • Herhangi bir blog yazarının PerEXP Teamworks bünyesinden ayrılması durumunda makaleleri yayınlayan kişi adına aynı şekilde kalmaya devam eder. Makale kaldırma talepleri her eserde bulunan geribildirim widget’ından belirli spesifik sebepler (Yazar adına problem oluşturan durumlar) dışında oluşturulamaz.

Topluluk kuralları

 • PerEXP Teamworks üyelerine karşın esnek bir tarz benimser ve ekip kültürünü bunun çerçevesinde oluşturur. Bu kültürü korumak ve sürdürmek amacıyla tüm üyelerin kabul etmiş olduğu “PerEXP Teamworks Discord Topluluğu Kuralları ve Şartları” bulunmaktadır. Toplulukta bulunan yazar ve sanatçılar başta olmak üzerine bu kural tüm üyeleri kapsamaktadır. Kuralların herhangi bir ihlali yaptırımla sonuçlanmaktadır. (Bu kural tüm TWs topluluklarını kapsamaktadır.)
 • TWs Team Management & Tasking” yapılarına zarar verici herhangi reaksiyon ve aksiyonun sergilenmesi inisiyastife bağlı yaptırımlarla sonuçlanmaktadır.
 • PerEXP Teamworks’ün topluluklarında paylaşılan herhangi sesli veya yazılı datanın TWs’in toplulukları ve grupları dışında bir mecraya açılması yasaktır. (NDA)

NOT: PerEXP Teamworks’de “Kayıt Ol” başvuru formunu doldurmakla birlikte bu şartları tamamen kabul etmiş sayılırsınız. Herhangi bir kural güncellemesinde bundan tüm PerEXP Teamworks bünyesinde bulunan makale yazarları haberdar edilir.

Yorum Yap

Related Posts
Total
0
Share