Follow
Abonelik Formu

Karındeşen Jack ve İnsanın İçindeki Karanlık: Kötülüğün Felsefesi

“Adımlarımı takip eden biri var görebiliyorum gölgesini, ama arkama dönüp bakamıyorum, korkuyorum. Nefesini duyabiliyorum adımlarımız eş zamanlı hızlandı, korkuyorum…’’ Ölmeden önceki son yazısı bu Mary’nin defterindeki.

APA 7: Demir, O. (2023, September 10). Karındeşen Jack ve İnsanın İçindeki Karanlık: Kötülüğün Felsefesi. PerEXP Teamworks. [Article Link]

Sergi & Müze Gezginleri Eylül 2023 Sayısı: Karındeşen Jack ve İnsanın İçindeki Karanlık: Kötülüğün Felsefesi

Karındeşen Jack ve İnsanın İçindeki Karanlık: Kötülüğün Felsefesi, Sergi & Müze Gezginleri kuruluşu (Dergi) bünyesinde oluşturulmuş Sergi & Müze Gezginleri Eylül 2023 serisine ait sanat makalesidir.

“Adımlarımı takip eden biri var görebiliyorum gölgesini , ama arkama dönüp bakamıyorum, korkuyorum. Nefesini duyabiliyorum adımlarımız eş zamanlı hızlandı, korkuyorum…’’ Ölmeden önceki son yazısı bu Mary’nin defterindeki.

31 Ağustos… 135 yıl önce bugün ilk oyununu sabaha karşı 3.40 civarlarında feci bir şekilde oynadı. Kurbanın adı “Mary Ann Nichols”. Oyunun Yönetmeni Jack the Ripper. Ona göre bi oyun gibi gözükse de, Londra’nın doğu kısmı sabah buruk bir şaşkınlıkla güne uyandı. Ardı arkası kesilmeyecek olan bu oyunun ikinci bölümüne kurban olarak 8 Eylül’de Anna Chapman dahil oldu. Ardından 3 kişi daha. Sırasıya “Elizabeth Stride, Catherine Eddowes, Mary Jane Kelly”. Tüm bunların ortak yönü birer hayat kadını olmalarıydı.

Jack the Ripper “Kardındeşen Jack” ismi, yazdığı ve emniyete gönderdiği mektuplardan gelmektedir. Tüm emniyet bu adamın peşindeydi ama bulunamıyordu. O ise aralıklı olarak 3 defa emniyete mektup göndermişti, dalga geçercesine , oyun oynarcasına yazılar… Kurbanlarının genelde nasıl deştiğini ve bir sonraki kurbana nasıl davranacağını içeren mektuplar… Medya ve basının ilgi duyacağı tarzdan. Halkta ufak ufak tedirginlikler başlamıştı ama özellikle kadınlarda. Ama bundan sonrası kesildi. Tanımlanan 5 kadın cinayeti ve şüphelenilen 11 ölümden sonra katil bulunamayınca ortalık artık sessizleşti.

13 Ekim 1888 tarihli Karındeşen Jack’in bir çizimi.

Ama tüm İngiltere’nin ilgi odağıyken aniden her şey unutuldu gibi, katil öldürmeyi unuttu, polis katili aramayı… Sanki yukardan bi’ el tüm odağı değiştirdi. O günden sonra tam 135. yılında hâlâ kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Kimine göre ise katilin Kraliyet ailesinden birinin olmasıydı ve bu yüzden katil bulunamıyordu.

Belki de suçlular kraliyetin sapından tutanlardır, ekmek yerine pasta yerler, asla yaladığını tüküremezler ve onlar için güneş asla batmaz. Fakat kenar mahalle bataklık içindedir bazen de kan…. Her zaman… Her zaman.

Çıkan bir DNA testi sonucunda o mahalleye yakın bi yerde berberlik yapan Aaron Kosminsky yüksek oranda suçluydu aynı zamanda Aaron fahişelerden nefret ederdi ve hep bunu dile getirirdi. Ama halkın tanımı ve tarifi bu adamla uyuşmuyordu, emin olamadılar öylece kaldı ve birkaç yıl sonra Aaron akıl hastanesine yatırıldı ve söylentilere göre 1919’da öldü. Bir diğer şüpheli ise sahtekar doktor Francis Tumblety. Şüphe sebeplerinden biri ise kurbanlarının rahim kısmı ve iç organlarının titizlikle çıkarılmış olması ve soğukkanlılıkla yapılmış olması. Ama hiçbir zaman kesin bir kanıt bulunamadı. Bazı İnsanlara göre ise Kraliyet ailesinden birinin suçlu olduğudur. Bu söylenti giderek yaygınlaştı ve artık Kraliyet ailesi de şüpheliler arasındadır. “Yazım yarıda kaldı, içinizde de bir burukluk. Sadece dile getirmek, kanlı sokaklar. Güneşi batmayan İmparatorluğun madalyonunun arka yüzü… Kirli yüzü…”

Kaynaklar

  1. WEBSITE Tarihi Olaylar. (n.d.). Karındeşen Jack. Tarihi Olaylar. [Tarihi Olaylar]

Bu eserin kullanım hakları ve dağıtımı Sergi & Müze Gezginleri’ne aittir.

Yorum Yap

Related Posts
Total
0
Share